1401/04/15-23:12

کشف سه ذره جدید و عجیب به دست فیزیک‌دانان

فیزیک‌دان‌های سامانه برخورددهنده هادرونی بزرگ (LHCb) از کشف سه ذره عجیب‌وغریب شامل یک پنتاکوارک و دو تتراکوارک خبر می‌دهند که در واقع جدیدترین ذرات زیراتمی هستند و می‌توانند به آشکار شدن نحوه اتصال کوارک‌ها به یکدیگر کمک کنند.

یک ذره پنتاکوارک متشکل از پنج کوارک و دو ذره دیگر تتراکوارک هستند و با همکاری LHCb سرن و استفاده از آشکارساز ۵۶۰۰ تنی در قسمتی از برخورددهنده بزرگ هادرونی حین بررسی تفاوت‌های بین ماده و پادماده کشف شده‌اند.

سال گذشته میلادی نیز این تیم تحقیقاتی موفق به کشف اولین تتراکوارک با جذابیت دوگانه شدند و ذرات جدید کشف شده نیز به فهرست قبلی اضافه می‌شوند.

«نیلز تیونینگ»، هماهنگ‌کننده تیم فیزیک LHCb می‌گوید: هرچقدر تجزیه و تحلیل‌های بیشتری انجام دهیم، انواع هادرون‌های عجیب و غریب بیشتری کشف می‌شود. در دهه ۱۹۵۰ نیز شاهد اکتشافات مشابهی بودیم. در دهه ۱۹۶۰ نیز به این مسیر ادامه دادیم و حالا در حال تکمیل این مسیر هستیم.
 

کوارک‌ها در فیزیک ذرات و کشف ذرات جدید

در فیزیک ذرات، هادرون به ذرات ترکیبی از دو یا سه کوارک گفته می‌شود و نیروی هسته‌ای قوی، کوارک‌ها را در کنار هم قرار می‌دهد. گفتنی است پروتون‌ها و نوترون‌های نام‌آشنا هر دو هادرون هستند و هرکدام از سه کوارک تشکیل شده‌اند.

کوارک‌ها می‌توانند به روش‌های مختلف با یکدیگر ترکیب شده و ذرات منحصربه‌فردی را بسازند. به‌عنوان‌مثال، پنتا کوارکی که اخیراً کشف شده از سه کوارک و یک آنتی کوارک ساخته شده است. این اولین پنتاکوارک شناخته شده است که حاوی یک کوارک عجیب است.

«کریس پارکس»، سخنگوی LHCb در بیانیه سرن گفت: «یافتن انواع جدیدی از تتراکوارک‌ها و پنتاکوارک‌ها و بررسی ویژگی‌های آن‌ها به نظریه‌پردازان کمک می‌کند تا مدل یکپارچه‌ای از هادرون‌های عجیب و غریب ایجاد کنند که ماهیت دقیق آن تا حد زیادی ناشناخته است. همچنین به درک بهتر هادرون‌های معمولی کمک خواهد کرد.»

* صدا و سیما

نظرات

captcha

اخبار مرتبط