1401/05/17-14:00

کشف موزائیک تاریخی دوازده‌خان «هرکول»

کاوش باستان‌شناسی در یکی از شهرهای باستانی ترکیه به کشف موزائیک تاریخی عظیمی منجر شد که دوازده خان «هرکول» را به تصویر می‌کشد.

به گزارش انشنت اوریجینز، باستان‌شناسان موفق شده‌اند یک موزائیک عظیم ۱۶۴ متر مربعی را کشف کنند که کف بنایی در شهر باستانی ۲,۹۰۰ساله «سیدرا» واقع در ترکیه را پوشانده است.

این موزائیک که در یک حمام رومی باستانی قرار دارد، صحنه‌ای از دوازده‌خان «هرکول»(هراکلس) شخصیت اساطیری یونان را به تصویر کشیده است.

کشف موزائیک تاریخی دوازده‌خان «هرکول»

یک استاد دانشگاه و سرپرست کاوش های باستان‌شناسی در «سیدرا» در گفت و گو با خبرگزاری «آناتولی» کشف چنین موزائیکی که دوازده خان «هرکول» را به تصویر کشیده است را منحصربفرد عنوان کرد.

این موزائیک در ابتدا در سال ۲۰۱۹ کشف شده است، اما پروژه حفاری کردن آن از اواخر سال ۲۰۲۰ آغاز شد.

کشف موزائیک تاریخی دوازده‌خان «هرکول»

این موزائیک به طول ۲۱.۹۱ و عرض  ۷.۹ متر در قرن دوم میلادی ساخته شده است. گمان می‌رود این موزائیک یکی از بزرگترین موزائیک‌های تصویرگر «هرکول» باشد که تاکنون در ترکیه کشف شده است.

«هرکول» یکی از بزرگترین قهرمانان در بین اساطیر یونان باستان است. او به عنوان فرزند «زئوس» و «آلکمنه» شناخته می‌شود. «هرکول» پس از اینکه توسط نامادری‌اش «هرا» به جنون مبتلا می‌شود، همسرش «مگارا» را به قتل می‌رساند.

او در تلاش برای جبران اشتباهاتش به پیشنهاد پیشگوی معبد آپولو نزد «ائوروستئوس» پادشاه «تیرنس» رفت و به مدت ۱۲ سال به نقاط مختلف جهان سفر کرد تا ۱۲ وظیفه‌ای که «ائوروستئوس» برای او مشخص کرده بود را انجام بدهد.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط