1401/05/20-13:57

کشت گندم در سال زراعی جدید قراردادی می‌شود

 کشت گندم در سال زراعی جدید قراردادی می‌شود

رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: برای سال زراعی جدید برنامه ریزی شده که کل سطح زیرکشت آبی و دیم گندم به زیر کشت قراردادی رود.

به گزارش اکوفارس، عطااله هاشمی گفت: بنابر آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم با ارزش بالغ بر ۷۷ هزار میلیارد تومان از گندمکاران خریداری شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۹ درصد رشد داشته است.

به گفته او، ۶۲ هزار میلیارد تومان معادل ۸۳ درصد بهای گندم‌خریداری شده به حساب گندمکاران واریز شده است.

هاشمی می گوید: با توجه به آنکه خرید از استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، غربی، کردستان و قسمتی از زنجان در حال انجام است، پیش بینی می شود که به مرز ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برسد که در صورت‌ تحقق ۳ میلیون تن از میزان واردات کاهش می یابد.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: امسال برنامه ریزی شده که ۲ میلیون هکتار اراضی آبی و کل اراضی دیم با همکاری بنیاد مستضعفان به زیر کشت قراردادی رود که در صورت بارش های نرمال در سال زراعی آینده به خودکفایی می رسیم‌، همچنین در کنار افزایش معقول قیمت گندم، حمایت کاشت، بیمه فراگیر و ورود کارشناسان به مزرعه و یارانه کشت عملیاتی شود.

طبق آمار اعلامی‌بنیاد ملی گندمکاران، سال گذشته حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم تولید شد که امسال برآورد می شود که میزان تولید به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد.

* باشگاه خبرنگاران

نظرات

captcha

اخبار مرتبط