1401/09/08-11:08

سبقت خانم‌ها از آقایان در تجرد قطعی!

یک پژوهشگر حوزه جمعیت گفت: طبق آماری که در اختیار داریم افرادی که در تجرد قطعی به سر می برند به 400 هزار نفر رسیده اند که 300 هزار نفر زن و 100 هزار نفر مرد هستند.

صالح قاسمی پژوهشگر حوزه جمعیت در گفت و‌گو‌ با برنا، در خصوص آمار تجرد قطعی در کشور گفت: مجرد قطعی به افرادی می گویند که به سن بالای 50 سال رسیده اند اما هرگز ازدواج نکرده اند، طبق آماری که در اختیار داریم این افراد به 400 هزار نفر رسیده اند که 300 هزار نفر زن و 100 هزار نفر مرد هستند.

وی در خصوص علت میل افراد به مجرد ماندن گفت: متأسفانه در دهه 60 و 70 کشور ما با بحران مضیقه ازدواج روبه رو شد زیرا تعداد مردهایی که در سن مقابل خانم ها برای ازدواج وجود داشته باشد، کم شد.

قاسمی تصریح کرد: این امر سبب شد تا فرصت ازدواج از خانم ها صلب شود اما امروزه در کشور با بحران مضیقه ازدواج رو‌به رو‌ نیستیم.

منتظر شاهزاده سوار بر اسب سفید نباشید!

این پژوهشگر حوزه جمعیت، به تأثیر کمالگرایی در مجرد ماندن اشاره کرد و گفت: برخی از فرهنگ های غلط و فرآیندهای مهندسی نشده مانند تحصیلات عالی و اشتغال معمولاً میل خانم ها به ازدواج‌ را کم می کند چرا که استانداردها و سطح توقع آنها در مقوله ازدواج بالا می رود.

وی ادامه داد: تجرد قطعی علاوه بر ریشه های جمعیت شناختی یعنی ایجاد تعادل در تعداد فرزندان دختر و‌ پسر، ریشه های فرهنگی نیز دارد یعنی به دلیل فرهنگ سازی های نادرست که استانداردهای ازدواج را افزایش می دهد در فرصت مناسب ازدواج نمی کنند و در معرض تجرد قطعی قرار می گیرند.

13 درصد از خانواده های ایرانی تک نفره اند

قاسمی به تفاوت تجرد قطعی با تجرد اختیاری اشاره‌ کرد و افزود: تجرد اختیاری یعنی افرادی که با اختیار خود تصمیم به ازدواج ندارند و و بنا دارند مجرد زندگی کنند. در حال حاضر در ایران ۲۵ میلیون خانوار داریم که بر اساس داده ها از این آمار نزدیک به 13 درصد خانوار تک نفره داریم، یعنی خانواده هایی که تعداد اعضای آنها به دلیل هرگز ازدواج نکردن، طلاق یا فوت همسر، یک نفره باقی مانده است.

وی تصریح‌کرد: از 13 درصد نام‌برده، 4 درصد را افرادی تشکیل می دهند که تجرد اختیاری دارند اما 9 درصد باقی مانده کسانی هستند که تمایل به ازدواج دارند اما امکان ازدواج برای آن ها وجود ندارد.

قاسمی خاطرنشان کرد: در مجموع اگر نگاه کنیم، تعداد جوانانی که در سنین متعارف ازدواج تصمیم اختیاری برای تجرد دارند، زیاد نیست و حتی بیش از دو درصد از کل خانوار را تشکیل نمی دهد. طبق آمار، این افراد حداکثر 250 تا 300 هزار نفر می شوند که این تعداد در مقابل سایر گروه ها آمار چشم گیری نیست.

نگرش های فرهنگی را در جامعه تغییر دهیم

این پژوهشگر در پایان به اهمیت مسائل فرهنگی و فردیت افراطی بر تجرد قطعی اشاره کرد و‌ گفت: در راه حل برای کاهش آمار تجرد قطعی، مسائل اقتصادی و فرهنگی دخیل هستند چه بسا که نگرش های فرهنگی و سبک زندگی، تأثیر گذارتر از مسائل اقتصادی است.

وی تأکید کرد: انسان بر اساس روح‌ حاکمی که در دنیا شکل گرفته متمایل بر فردیت و فرد‌گرایی افراطی شده و همه چیز را در منیت می بیند، در قانون جوانی جمعیت، راهکار های اقتصادی وجود دارد که تا حدودی اجرا شده اما در کنار آن باید در پیوست های رسانه ای و فرهنگی تلاش کنیم تا اصالت و اهمیت خانواده و تشکیل خانواده در ایران پا بر جا بماند.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط