1401/12/06-18:04

دلار هر روز هزار تومان بالاتر می رود ‌و مسئولان اقتصادی گم شده اند

نماینده مجلس با بیان اینکه دولت باید در مورد رفتارش در برابر شرایط کشور،‌پاسخگو باشد، گفت: دوستان دولت می آیند همه چیز را گل و بلبل اعلام می کنند و این با واقعیات همخوانی ندارد. اتفاقات در جامعه خودش را نشان می دهد. دلار هر روز هزار تومان بالاتر می رود ‌و مسئولان اقتصادی گم شده اند.

به گزارش عصرایران، سید غنی نظری نماینده مجلس گفت: وظیفه دولت تامین ابزارها و وسایل رفاه عمومی مردم است. با عملکردی که این دولت دارد متاسفانه تامین برخی امکاناتی که در اختیار مردم بود تبدیل به آرزو شده است. دولت یک سری وعده هایی به ما داده که متاسفانه این وعده ها تحقق پیدا نکرده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: دولت باید مذاکرات را پیش می برد. بحث برجام به عنوان نقطه اتکا در حوزه سیاست خارجی باید پیش می رفت. ما نباید درهای کشور را به روی خودمان می بستیم. الان ضمن اینکه تحریم هستیم خود تحریمی هم داریم. نمونه خود تحریمی سیاست های دوگانه است. مثلا ما دلیلی نمی بینم گوشی آیفون ریجستری نشود بعد قطعات آن اجازه ورود داشته باشد و آخرین مدل گوشی سامسونگ وارد شود و ریجستری می شود.

وی ادامه داد: ما باید برای افکار عمومی پاسخ قانع کننده ای داشته باشیم. برای اشتغال محدودی که دو شرکت خودروسازی یعنی سایپا و ایران خودرو ایجاد می کنند به مردم خودروهای بی کیفیت، ضعیف و با قیمت های خیلی بالاتر تحمیل می کنیم. کشورهای حاشیه خلیج فارس با آن پول ها بهترین خودروهای امن را سوار می شوند.

این نماینده مجس افزود: مجلس سال گذشته مصوب کرد خودروهای خارجی وارد شود که کمتر از ۲۰۰ دستگاه وارد شده است. یعنی اراده ای وجود ندارد یا رانت خودروساز است یا فشار خودروسازان است یا عده ای تصمیم گیران دولتی از این مسئله سود می برند که اجازه واردات خودرو را نمی دهند. تا رقابت نباشد رشدی اتفاق نمی افتد. ما اجازه واردات خودرو را دادیم حتی گفتیم دست دوم هم وارد شود. دولت باید اجازه دهد و بستر را فراهم کند تا از طریق گمرک واردات قانونی خودرو صورت گیرد و مردم انتخاب کنند. آن کسی که می خواهد دنا سوار شود دنا سوار شود و آن که می خواهد خودرو خارجی سوار شود دنبال آن برود.
 
نماینده مردم خلخال در مجلس تاکید کرد: ما چرا برای مردم، برای استفاده از امکانات تعیین تکلیف می کنیم؟ مردم به بلوغ عقلی کافی رسیده اند. دیگر نیازی به قیمومت ندارند که چه استفاده کنند و چه استفاده نکنند. این عملکرد دولت غیرقابل قبول است. باید واردات خودرو اتفاق بیفتد. اینکه دو خودروساز خون مردم را در شیشه کنند و ارابه های مرگ تولید کنند ‌ما ناچار به خرید آنها باشیم درست نیست. ما که نمی توانیم مثل زمان قدیم از قاطر و اسب استفاده کنیم ما ناچار می شویم از خودروهای بی کیفیت آن هم به صورت قرعه کشی استفاده کنیم. البته قوانینی مثل جوانی جمعیت هم می آید و قرعه کشی را هم بهم می زند.

وی در مورد عملکرد ضعیف مجلس در بحث نظارت گفت: مجلس نظارت کافی دارد حالا اینها هست و دولت اینگونه رفتار می کند اگر مجلس شل رفتار کند معلوم نیست چه اتفاقی می افتد. آنهایی که رفاقت سیاسی و جناحی را بر منافع عمومی ترجیح می دهند از طرف مردم مردود می شوند چراکه مردم رفتارهای ما را رصد می کنند.

این نماینده مجلس ادامه داد:‌ قبلا دولتی ها هر روز به مجلس می آمدند الان که فصل بودجه است اصلا نیستند. اینکه رئیس دستگاه بزرگی از دولت در واکنش به پیشنهاد نمایندگان قهر می کند و از مجلس می رود چه رفتاری است؟ مگر بچه ابتدایی است که قهر می کند و می رود یا برخی از مسئولان دولتی می بینند وضعیت اقتصادی بهم ریخته است اصلا سمت میدان بهارستان نمی آیند.

نظری تصریح کرد: مجلس در حد امکان از ابزارهایش استفاده می کند اما بزرگ‌ترین ایراد مجلس خودش است. مجلس باید در راس امور باشد اما این روزها جایگاه خودش را پایین آورده است. سران قوا یا شورای نظارت مجمع تشخیص برای خودشان یک مجلس هستند که موازی با مجلس کار می کنند. ما برخی مواقع مصوبات خوبی در مجلس داریم اما در فرآیند نهادهای بالادستی گیر می کنیم و اجرایی نمی شوند. قانون گفته است مجلس می تواند در مورد امهات کشور هم قانون گذاری کند یکی از امهات کشور همین مولدسازی اموال دولت است که اصلا نظر مجلس خواسته نشده است.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط