1400/10/06-15:29

افزایش ۱.۵ تا ۳.۵ برابری تعرفه برق مشترکین پرمصرف از بهمن‌ ۱۴۰۰

 افزایش ۱.۵ تا ۳.۵ برابری تعرفه برق مشترکین پرمصرف از بهمن‌ ۱۴۰۰

وزیر نیرو از افزایش تعرفه برق مشترکین پرمصرف خانگی از ابتدای بهمن ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش اکوفارس به نقل از تسنیم، علی اکبر محرابیان با اشاره به اینکه بخش کوچکی از مشترکین خانگی جزو مشترکین پرمصرف هستند افزود: بخش عمده‌ای از مشترکین خانگی الگوی مصرف را رعایت می‌کنند بنابراین مشمول این افزایش قیمت نخواهند شد.

وی با اشاره به اینکه هدف از اجرای این طرح که شب گذشته به تصویب هیئت وزیران رسیده کاهش مصرف برق در کشور است گفت: الگوی مصرف برای ایام غیرگرم 200 کیلووات ساعت برای هر دوره و در فصول سرد 300 کیلووات ساعت در استان‌های غیر گرمسیری است که استفاده بیشتر از این الگو شامل افزایش قیمت‌ها خواهد شد. الگوی مصرف در استان‌های گرمسیری تا 3000 کیلووات ساعت نیز تعیین شده است.

محرابیان با بیان اینکه قیمت‌ها براساس خرید تضمینی برق که 400 تومان است محاسبه خواهد شد ادامه داد: در زمستان الگوی مصرف برای استان‌های غیر گرمسیری 200 کیلووات ساعت است، اگر مشترکی 100 کیلووات ساعت بیشتر استفاده کند تا 1.5 برابر یعنی 600 تومان، دوبرابر الگوی مصرف کیلوواتی 1000 تومان و سه برابر الگوی مصرف با قیمت هر کیلووات ساعت 1400 تومان محاسبه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه مشترکین پرمصرف باید تشویق شوند که میزان مصرف خود را به میزان الگوی مصرف کاهش دهند و البته صرفه جویی یک وظیفه ملی گفت: مشترکینی که خیلی پرمصرف هستند از یارانه بیشتری هم استفاده می‌کنند که این روند باید تغییر پیدا کند، زیرا برخی از این افراد یا مصارف خیلی بالایی دارند و یا به روش‌های غیر قانونی استخراج رمز ارز انجام می‌دهند که این‌ها باید رعایت حقوق عامه را داشته باشند.

وزیر نیرو ادامه داد: مشترکین درکی از میزان الگو ندارند و باید این مصارف بصورت دقیق تشریح شود، ما برای توضیح این موضوع برنامه داریم، زیرا 200 کیلووات برای استفاده از همه وسایل برقی کافی است.

وی در رابطه با مشترکین کم مصرف و خوش مصرف که صرفه جویی می‌کنند گفت: اگر مشترکین کمتر از الگوی مصرف برق مصرف کنند تشویق خواهند شد، همچنین مشترکین از طریق سامانه می‌توانند پله مصرف خود را مشخص کرده و براساس آن تشویق شوند.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط