1401/02/05-11:40

اقساطی شدن نصب کنتور‌های هوشمند برق

اقساطی شدن نصب کنتور‌های هوشمند برق

مدیرکل هوشمندسازی و فناوری‌های نوین توانیر گفت: اقساطی شدن نصب کنتور‌های هوشمند برق، فقط برای تعویض کنتور‌های قدیمی امکان پذیر است.

به گزارش اکوفارس، هادی مدقق گفت: از سال گذشته هر متقاضی جدیدی که مشترک برق شده، نصب کنتور هوشمند نیز برای آن صورت گرفته و آن چه که اعلام شد مشترکان می‌توانند به صورت اقساطی کنتور هوشمند دریافت کنند، مربوط به تعویض کنتور است؛ یعنی، کنتور‌های الکترومکانیکی و قدیمی دارند و تمایل به هوشمندسازی دارند که امکان ثبت درخواست آن‌ها در سامانه برق من فراهم شده است.

به گفته او، امکان قانونی پرداخت اقساطی هزینه هوشمندسازی این گروه از مشترکان، طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ وجود دارد؛ یعنی هر مشترکی که شرکت‌های توزیع، تعویض کنتور‌های برق آن‌ها را انجام می‌دهند، می‌تواند به صورت تقسیطی، طی بازه زمانی حداکثر ۲۴ ماهه هزینه نصب کنتور را پرداخت کند؛ اما مشترکی که توانایی بیشتری داشته باشد، قاعدتا بازه زمانی کمتری برای او در نظر گرفته می‌شود.

مدیرکل هوشمندسازی و فناوری‌های نوین توانیر همچنین تاکید کرد که اگر شرکت‌های برق برای اقساطی شدن تعویض کنتور با مشترکی همکاری نکردند، می‌تواند از طریق اپلیکیشن برق من، شماره ۱۲۱ و نهایتاً بخش بازرسی، با شرکت توانیر ارتباط بگیرد و موضوع را منتقل کند؛ اما چون قانون است، اصولاً همه شرکت‌ها قانون را رعایت می‌کند.

نصب بالغ بر ۷۰۰ هزار کنتور هوشمند برای گروه‌های مختلف مشترکان

طبق گفته‌های این مقام مسئول، هوشمندسازی صنعت برق در بخش مشترکان با نصب کنتور‌های هوشمند از مشترکان بزرگ شروع شده که اکنون بیش از ۵۰ درصد مصرف کشور، از طریق همین کنتور‌ها رؤیت پذیر شده و در مدیریت بار تاثیر دارد؛ بالغ بر ۷۰۰ هزار کنتور هوشمند در بخش‌های صنعت، کشاورزی، مشترکان عمومی و اداری، دستگاه‌های اجرایی، تجاری بزرگ و خانگی پرمصرف نصب شده است.

طبق برنامه شرکت توانیر، نصب کنتور هوشمند برای مشترکان سه فاز تمامی این انواع تعرفه‌ها، امسال کامل می‌شود و همزمان، نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکان کوچکتر تک فاز خانگی و تجاری هم پیش خواهد رفت؛ اما چون بیش از ۳۰ میلیون مشترک خانگی و حدود ۴ میلیون مشترک تجاری داریم که زمان و منابع بیشتری نیاز دارد، برنامه این بخش، ۳ ساله است.

از مجموع ۳۷ میلیون مشترک برق، ۳۰ میلیون مشترک خانگی، پنج میلیون مشترک تجاری، یک میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک عمومی اداری، ۴۰۰ هزار مشترک بخش صنعتی و ۴۰۰ هزار مشترک در بخش کشاورزی هستند که همگی باید تا سه سال آینده، مجهز به کنتور‌های هوشمند شوند.

نسل اول کنتور‌های برق، الکترومکانیکی بوده که بعد‌ها با کنتور‌های دیجیتال جایگزین شده‌اند و حالا، کنتر‌وهای هوشمند، نسل سوم این کنتور‌ها محسوب می‌شوند.

در بند «د» از تبصره ۱۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ آمده است: «به منظور اصلاح الگوی مصرف برق و گاز، دولت مکلف است از طریق شرکت‌های ذی‌ربط نسبت به نصب شمارشگر (کنتور)‌های هوشمند ساخت داخل برای مشترکان برق و گاز با اولویت مشترکان پرمصرف اقدام کند و هزینه مربوط را به صورت اقساطی از مشترکان دریافت نماید».

این بند در قانون بودجه ۱۴۰۱ می‌گوید، نصب کنتور‌های هوشمند برای واحد‌های جدید الاحداث هم می‌تواند اقساطی باشد!

شرط اقساطی شدن نصب کنتورهای هوشمند برق چیست؟

* باشگاه خبرنگاران

نظرات

captcha

اخبار مرتبط