1401/01/17-13:37

کدام مشترکان از پرداخت تعرفه آب و برق معاف هستند؟

کدام مشترکان از پرداخت تعرفه آب و برق معاف هستند؟

براساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱ برخی مشترکان صنعت آب و برق از پرداخت تعرفه و سایر خدمات جانبی معاف شده‌اند، اما این مشترکان کدامند؟

به گزارش اکوفارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، بر اساس بند ت تبصره ۶، همه واحدهای آموزشی مدارس دولتی وزارت آموزش‌وپرورش از پرداخت هزینه‌های برق، گاز و آب تا سقف الگوی مصرف معاف هستند.

همچنین بند "غ" تبصره ۶ عنوان می‌کند در اجرای جزء (۲) بند (چ) ماده (۸۰) قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی از پرداخت هزینه‌های صدورپروانه ساختمانی، عوارض دهیاری و شهرداری و هزینه‌های انشعابات برق، آب و فاضلاب و گاز برای واحدهای مسکونی اختصاص یافته به آنان بر اساس الگوی مصرف، فقط برای یکبار معاف هستند.

بند "ش" تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۱ نیز عنوان می‌کند: همه رده‌های بسیج مستضعفین (پایگاه‌ها و حوزه‌های بسیج)، پاسگاه‌ها، کلانتری‌ها و موزه‌های دفاع‌مقدس از پرداخت حق انشعاب برق، گاز، آب و فاضلاب معاف هستند.

در بند "ظ" تبصره ۶ قانون بودجه همچنین تصریح شده است: همه مدارسی که حداقل ۵۰ درصد آن توسط خیرین ساخته می‌شود، از پرداخت حق انشعاب، توسعه شبکه، حق وصل شمارشگر (کنتور) آب، گاز و فاضلاب و حق انشعاب، افزایش جریان الکتریکی (‌آمپراژ) و حق وصل شمارشگر (کنتور) برق معاف هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، تعرفه های جدید برق از بهمن ماه ۱۴۰۰ اجرایی شده است و تعرفه های جدید آب نیز از ابتدای امسال اعمال می شوند.

پیشتر«علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو درباره تعرفه های آب گفته بود: تعرفه آب بها در سال ۱۴۰۱ برای مشترکانی که طبق الگو مصرف می کنند هیچگونه تغییری نکرده اما برای آن دسته از افرادی که بیش از الگو، مصرف دارند به صورت پلکانی مشمول افزایش قیمت می شود.

پیش از این هم« مصطفی رجبی مشهدی» سخنگوی صنعت برق درباره تغییرات قبض های برق که بر اساس بند «ی» تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ از ابتدای بهمن ماه سال جاری اجرایی شد، گفت: بر اساس این تغییر مشترکانی که مصرف آنها کمتر از الگوی تعریف شده برق مصرف کنند از تعرفه یارانه ای برق برخوردار خواهند بود و تعرفه مشترکانی که بیش از الگو مصرف داشته باشند به صورت پلکانی افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: به عبارتی دیگر مشترکانی که بیش‌تر از الگو مصرف کنند، متناسب با این افزایش از یارانه آنها کاسته خواهد شد. همچنین در صورتی که مصرف مشترکانی که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی هستند کمتر از نصف الگوی تعیین شده باشد تعرفه آنها رایگان خواهد بود.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران افزود: در واقع این تغییرات شامل حال ۲۵ درصد از مشترکان می‌شود که حدود ۹ درصد از آنها نیز کمی بیش از الگو مصرف دارند که با کمی کاهش در مصرف، می‌توانند مصرف خود را به کمتر از الگوی تعریف شده برساند؛ در واقع می توان گفت صورتحساب ۷۵ درصد از مشترکان تغییری نکرده است.

حدود پنج میلیون خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام(ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط