1401/09/01-20:25

قوی‌ترین و ضعیف ترین پاسپورت های جهان

پاسپورت امارات جایگاه خود به عنوان قوی‌ترین پاسپورت جهان را تقویت کرده و اکنون دارنده پاسپورت اماراتی می‌تواند بدون ویزا به 180 کشور جهان سفر کند.

به گزارش شفقنا، بر اساس آخرین به‌روزرسانی سایت «پاسپورت ‌ایندکس» وابسته به شرکت بین المللی مالی «آرتون کیپتال»، پاسپورت اماراتی که از اکتبر سال 2021 میلادی و پس از بحران کرونا در صدر فهرست قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان قرار گرفته است، اکنون دارنده آن با امکان سفر به 7 کشور بیشتر در مقایسه با دومین پاسپورت‌های قوی جهان، می‌تواند به 180 کشور (121کشور بدون اخذ ویزا، 59 کشور اخذ اینترنتی ویزا یا دریافت آن در فرودگاه) سفر کند و تنها 18 کشور در جهان باقی مانده است که شهروند اماراتی باید پیش از سفر به آن، ویزا اخذ کنند.

اگر بخواهیم با آمار و ارقام در این باره صحبت کنیم، باید بگوییم که دارنده پاسپورت اماراتی می‌تواند به 90.4 درصد از کشورهای جهان بدون ویزا سفر کند و تنها برای سفر به کمتر از 9 درصد از کشورهای جهان، باید ویزا اخذ کند.

بر اساس آمار این سایت تخصصی ارزیابی قدرت و اعتبار پاسپورت‌های جهان، در جایگاه دوم، پاسپورت کشورهای آلمان، سوئد، فنلاند، لوکزامبورگ، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، هلند، اتریش، سوئیس و کره جنوبی قرار دارد که دارندگان این پاسپورت‌ها می‌توانند بدون اخذ ویزا به 173 کشور جهان سفر کنند، در مرتبه سوم هم کشورهای دانمارک، بلژیک، پرتغال، نروژ، لهستان، ایرلند، امریکا و نیوزلند جای دارند که دارندگان پاسپورت این کشورها می‌توانند بدون اخذ ویزا به 172 کشور جهان مسافرت کنند.

به نوشته این سایت، پاسپورت افغانستان ضعیف‌ترین پاسپورت جهان است و شهروند افغان بدون اخذ ویزا تنها به 38 کشور جهان می‌توانند سفر کنند.

پس از افغانستان، سوریه با قابلیت سفر بدون اخذ ویزا به 39 کشور، عراق 39 کشور، پاکستان و صومالی 44 کشور، یمن 4 کشور، بنگلادش 49 کشور، کره شمالی و فلسطین و لیبی 50 کشور و ایران با امکان سفر بدون ویزا به 51 کشور جهان جزء ضعیف‌ترین پاسپورت‌های جهان محسوب می شوند.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط