1401/12/06-14:13

پیش فروش خودروهای وارداتی غیراصولی است

یک کارشناس بازار و صنعت خودرو گفت: بنابر تجربه سنوات قبل، پیش فروش خودرو امری بی فایده و برنامه غیراصولی است.

امیرحسین کاکایی کارشناس صنعت خودرو گفت: به اعتقاد بنده  موضوع ثبت نام خودرو‌های وارداتی  کار کارشناسی نشده است چرا که واردات بی پشتوانه بسیار خطرناک است.

به گفته او، در سال‌های گذشته پانزده هزار و ۶۰۰ خودرویی که که پس از گذراندن مراحل قانونی در گمرکات کشور بود، ورودشان به کشور متوقف شد و بسیاری از شرکت‌های داخل کشور ورشکست شدند.

کاکایی ادامه داد: این ثبت نام خودو‌های وارداتی در سال‌های گذشته هم انجام شد به طوریکه متقاضیان پول هم گذاشتند و بنا به دلایلی به خودرو و به مبلغشان هم نرسیدند، پیش از این شرکت‌های خصوصی خودرو  که هیوندا و کیا وارد ایران کرد و بعد بسته شدند، مشکلاتی را برای مردم پیش آورد.

این کارشناس بازار و صنعت خودرو  گفت: به نظر من این پیش فروش خودرو امری بی فایده و برنامه غیر اصولی است. در یکسال گذشته اگر توجه کنید همین وعده‌ها بود که هر ماه خودرو به داخل کشور وارد خواهد شد و در دوماه گذشته هم مسئولان وعده دادند که از هفته بعد خودرو وارد می‌شود که در نهایت به هیچ جا نرسید.

کاکایی درخصوص شبکه نمایندگی و خدمات پس از فروش که از حساسیت بالایی برخوردار است، گفت: ما به علت تحریم‌های غرب و مشکلات ارزی نمی‌توانیم معامله کنیم. عمده خرید‌های خودرو از بازار‌های منطقه و بدون خرید مستقیم از شرکت انجام می‌شود و این خودرو‌ها بدون طی کردن مراحل اصولی وارد کشور می‌شود که هیچ ضامنی برای خدمات پس از فروش در این خودرو‌ها وجود ندارد.

او گفت: سال ۹۶ یکدفعه قرار شد بیش از ۱۹ هزار خودرو وارد کشور شود. سپس یک شبه قانون را تغییر دادند و مانع واردات شدند. اغلب مردم که از شرکت‌های واردکننده پیش خرید کرده بودند، نتوانستند خودرو تحویل بگیرند. از سوی دیگر، چون مانع واردات خودرو‌ها به کشور شدند، مدیران شرکت‌های واردکننده حرفه‌ای با بدهی‌های سنگین مواجه شدند.

* باشگاه خبرنگاران

نظرات

captcha

اخبار مرتبط