1402/03/05-11:21

واکنش آمریکا به رونمایی از موشک خرمشهر۴

سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری در واکنش به رونمایی از موشک خرمشهر۴ تلاش کرد این دستاورد دفاعی ایران را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و محدودیت‌های فعالیت‌های موشکی گنجانده شده در آن جلوه دهد.

به گزارش ایسنا، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده است، در پاسخ به این سوال که چه واکنشی نسبت به رونمایی از موشک بالستیک خرمشهر۴(خیبر) توسط ایران دارد، گفت: ما به وضوح گفته‌ایم که توسعه و اشاعه موشک‌های بالستیک توسط ایران تهدیدی جدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی بوده و یک چالش مهم در زمینه عدم اشاعه تسلیحات اتمی است.

میلر ادامه داد: ما به استفاده از برخی ابزارهایمان در زمینه عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای، از جمله تحریم‌ها برای مقابله با توسعه بیشتر برنامه موشک‌های بالستیک ایران و توانمندی آن برای اشاعه موشک‌ها و فناوری مرتبط ادامه می‌دهیم.

در ادامه نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، او با تلاش برای مغایر جلوه دادن فعالیت‌های موشکی ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، گفت: ایران بر خلاف محدودیت‌های مرتبط با فعالیت‌های موشکی آن ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت به دنبال کسب برخی فناوری‌های موشکی از تامین‌کنندگان خارجی و آزمایش موشک‌های بالستیک است. ما پیش از این هم گفته‌ایم که ایران دارای یک سلاح هسته‌ای رفتار تحریک‌آمیزتری نشان خواهد داد و به همین دلیل است که ما تا این اندازه نسبت به جلوگیری از دست‌یابی ایران به یک سلاح اتمی متعهدیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به این که آیا اظهارات اخیر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران را درباره احیای توافق هسته‌ای مبنی بر این که تبادل پیام‌های غیرمستقیم در این زمینه ادامه داشته  و پیشرفت‌های خوبی نیز در این زمینه انجام گرفته است، تایید می‌کند، گفت: ما به درز یافتن محتوای گفت‌وگوهای دیپلماتیک یا شایعات درباره گفت‌وگوهای دیپلماتیک که بیشترشان در گذشته نادرست بوده‌اند یا همچنان نیز نادرست هستند، پاسخی نمی‌دهیم.

میلر ادامه داد: ما همواره گفته‌ایم که توانمندی گفت‌وگو با ایران و انتقال پیام به آن‌ها را زمانی که انجام دادن این کار به نفع آمریکا باشد، حفظ کرده‌ایم. هیچ گاه  جزئیات محتوای این پیام‌ها و وسیله انتقالشان را شرح نخواهیم داد اما همچنان بر این باوریم که دیپلماسی بهترین راه اطمینان یافتن قابل راستی‌آزمایی و پایدار از این است که ایران هیچ گاه به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط