1402/06/27-14:23

رئیس اطلاعات خارجی روسیه تماس‌هایش با سیا را افشا کرد

رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه گفت که رابطه‌اش را با سازمان سیا حفظ کرده زیرا چنین ارتباطی به «کاهش تنش‌های غیرضروری» کمک می‌کند.

به گزارش ایسنا، سرگئی ناریشکین، رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه به مجله «نشنال دیفنس» گفت: رایزنی‌ها میان سرویس اطلاعات خارجی روسیه و سازمان سیا کم است اما به‌طور منظم انجام می‌شوند.

او بدون ذکر جزئیاتی درخصوص اینکه این دو سرویس اغلب چه موقع‌هایی با هم ارتباط برقرار می‌کنند، افزود: وجود گفت‌وگوهای حرفه‌ای به خصوص برای کاهش تنش‌های بین‌المللی و سوءبرداشت‌ها میان روسیه و آمریکا مفید است.

معلوم نیست که آیا ناریشکین با ویلیام برنز، همتای آمریکایی خود به صورت حضوری در نوامبر ۲۰۲۲ ملاقات کرده یا خیر. آن‌ها در آن زمان در آنکارا، پایتخت ترکیه حضور داشتند و کاخ سفید اعلام کرد که گفت‌وگوها بر پیامدهای استفاده احتمالی از تسلیحات هسته‌ای متمرکز بود.

رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه در ادامه مصاحبه خود با مجله نامبرده شده روسی تاکید کرد: من صرفا منافع ژئوپلیتیک روسیه در اوکراین را به همتای آمریکایی خود توضیح داده‌ام. هیچ چیزی فراتر از این مسئله از سوی من گفته نشد. البته برنز شاید عزم روسیه را جهت دستیابی به اهداف عملیات نظامی در اوکراین نوعی شورش و سرکشی تلقی کند.

ناریشکین ضمن تاکید بر این مسئله که روسیه همچنان آمریکا را «خطرناک‌ترین و سازش‌ناپذیرترین رقیب ژئوپلیتیکی» خود می‌داند، اظهار کرد: مقامات آمریکایی همچنان نمی‌توانند از استفاده از کلیشه‌های ایدئولوژیکی خودداری کنند. واشنگتن می‌خواهد توطئه‌ای را طراحی کند تا روسیه دچار شکست نظامی در اوکراین شود اما این یک اشتباه محاسباتی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: جهان شاهد عدم قطعیت فزاینده‌ای بر سر نتیجه احتمالی بن‌بست ژئوپلیتیک میان روسیه و غرب در اوکراین است. در عین حال، بسیاری از بازیگران عرصه بین‌المللی می‌خواهند از گسترش این جنگ به یک درگیری نظامی تمام‌عیار جلوگیری کنند.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط