1402/06/27-20:32

بایدن: ما احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران را تحریم می‌کنیم!

جو بایدن گفت: امروز ما محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین و همچنین وزارت اطلاعات ایران را مطابق با قانون لوینسیون به دلیل دخالت‌های‌شان در دستگیری‌های غیرقانونی تحریم می‌کنیم!

به گزارش ایسنا، در پی اجرای توافق تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، بایدن ضمن اتهام‌زنی به تهران، بیانیه‌ای صادر کرد و نوشت: امروز پنج زندانی آمریکایی محبوس در ایران بالاخره به وطن باز می‌گردند. سیامک نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و ۲ شهروند دیگر که می‌خواهند ناشناس بمانند، پس از تحمل سال‌ها رنج، بلاتکلیفی و عذاب به زودی به عزیزان‌شان ملحق خواهند شد. من از شرکای‌مان در داخل و خارج به دلیل تلاش‌های خستگی‌ناپذیرشان در کمک رساندن به ما از جمله دولت‌های قطر، عمان، سوئیس و کره جنوبی سپاس‌گزارم.

وی ادامه داد: من تشکر ویژه‌ای از تمیم بن حمد، امیر قطر و هیثم بن طارق، سلطان عمان دارم که هر ۲ طی ماه‌ها دیپلماسی آمریکایی اساسی و سخت به تسهیل این توافق کمک کردند.

طبق این توافق، ایران در ازای آزادسازی ۶ میلیارد دلار منابع مالی مسدودشده خود در کره جنوبی، پنج جاسوس آمریکایی را از زندان آزاد کرد. آمریکا نیز پنج شهروند ایرانی را که به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران در آمریکا زندانی بودند، آزاد کرده است.

بایدن عنوان کرد: همزمان با اینکه بازگشت آمریکایی‌ها به وطن را جشن می‌گیریم، کسانی که بازنگشته‌اند را نیز به خاطر داریم. من از ایران می‌خواهم که توضیحات کاملی در رابطه با آنچه که برای باب لوینسون رخ داده، ارائه دهد. خانواده لوینسون نیازمند پاسخ است. امروز ما محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین و همچنین وزارت اطلاعات ایران را مطابق با قانون لوینسیون به دلیل دخالت‌های‌شان در دستگیری‌های غیرقانونی تحریم می‌کنیم. ما همچنین به اعمال هزینه‌های بیشتر علیه ایران به دلیل اقدام تحریک‌آمیز این کشور در منطقه ادامه می‌دهیم.

لوینسون شهروند آمریکایی و کارمند اف‌بی‌آی بود که آمریکا مدعی است سال ۱۳۸۵ در ایران ربوده شده است. وزارت خارجه ایران اما با رد این ادعا تاکید دارد که بنا بر اسناد معتبر، نامبرده سال‌ها قبل خاک ایران را به مقصد نامعلومی ترک کرده و وزیر امور خارجه وقت آمریکا هم به این واقعیت اذعان کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه عنوان کرد: ما از بازگشت شهروندان‌مان استقبال می‌کنیم و بار دیگر تهدید جدی سفر به ایران را به تمامی آمریکایی‌ها یادآور می‌شویم. دارندگان پاسپورت آمریکایی نباید به آنجا سفر کنند.

بایدن در ادامه اتهام‌های خود افزود: وزارت خارجه آمریکا از مدت‌ها پیش هشدار داده که «به دلیل تهدید آدم‌ربایی و بازداشت‌های خودسرانه و زندانی‌کردن شهروندان آمریکایی، از سفر به ایران پرهیز کنید. تمامی آمریکایی‌ها باید به این مسئله توجه کنند و اگر اینکار را نکردند، انتظار نداشته باشند که بتوانیم آزادی آن‌ها را تضمین کنیم».

رئیس‌جمهور آمریکا در انتها گفت: بازگرداندن آمریکایی‌های زندانی‌شده به طور غیرقانونی به جمع عزیزان‌شان از روز اول یکی از اولویت‌های دولت من بوده است. حال ما چند ده تن از شهروندان‌مان از افغانستان، برمه، هائیتی، روسیه، رواندا، ونزوئلا، غرب آفریقا و دیگر جاها در سرتاسر جهان را به وطن بازگردانده‌ایم. با این حال همچنان تعداد زیادی از آمریکایی‌ها به طور ناحق در روسیه، ونزوئلا، سوریه و سایر نقاط جهان حبس هستند. ما در تلاش‌های‌مان برای وفادار ماندن به آن‌ها و خانواده‌های‌شان ثابت‌قدم هستیم و تا زمانی که تک تک آمریکایی‌های گروگان گرفته شده یا به طور غیرقانونی بازداشت شده به وطن بازنگردند، از کارمان دست نخواهیم کشید.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط