1402/09/15-14:51

چرا تخم‌مرغ گران شد؟

 چرا تخم‌مرغ گران شد؟

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران گفت: هر گرانی که در بازار تخم مرغ و مرغ اتفاق افتاده برآمده از کمبود نهاده است، در چند ماه گذشته مجموع نهاده‌ها به طور متوسط ۱۸ درصد افزایش قیمت داشته است. علاوه بر نهاده در این مدت کرایه حمل نیز ۳۰ درصد بالا رفته است.

به گزارش اکوفارس به نقل از ایلنا، در نیمه دوم سال و روز‌های افزایش تقاضا برای تخم مرغ هستیم و از قضا در همین روز‌ها قیمت این ماده غذایی پرمصرف همراه با دیگر مواد غذایی حاوی پروتئین گوشتی از قبیل انواع گوشت قرمز و سفید و لبنیات سیر افزایشی پیدا کرده است. در حال حاضر قیمت هر عدد تخم مرغ از ۵۰۰۰ هزار تومان تجاوز کرده است. 

ناصر نبی‌پور، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار در گفتگو با خبرنگار ایلنا درباره این افزایش قیمت گفت: قرار بر این بود که هرگاه نرخ نهاده‌های تولید تا هفت درصد افزایش پیدا کند، قیمت محصولات صنایع مصرف‌کننده این نهاده‌ها هم بالا رود و دولت متعهد شد در صورت افزایش هفت درصدی قیمت نهاده‌ها به امر تعدیل قیمت آن‌ها ورود کند. با این حال تاکنون اتفاقی در این مورد روی نداده در حالی که تنها قیمت سویا در حدود سه ماه گذشته ۲۴ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: سه ماه پیش سویا ۱۶۳۰۰ تومان در هر کیلو قیمت داشت و الان قیمت آن به ۲۱۰۰۰ تومان رسیده و گاه مرغدار مجبور است این نهاده را با قیمت ۳۶۰۰۰ تومان نیز تامین کند. در میان نهاده‌ها تنها قیمت ذرت است که افزایش نداشته است.
 
نبی‌پور ادامه داد: همچنین از حدود سه ماه پیش تخصیص ارز ۲۸۵۰۰ تومانی به واردات ریزمغذی‌ها حذف شد و ارز ۳۷۵۰۰ تومانی به واردات آن اختصاص پیدا کرد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار تصریح کرد: هر گرانی که در بازار تخم مرغ و مرغ اتفاق افتاده برآمده از کمبود نهاده است، در چند ماه گذشته مجموع نهاده‌ها به طور متوسط ۱۸ درصد افزایش قیمت داشته است. علاوه بر نهاده در این مدت کرایه حمل نیز ۳۰ درصد بالا رفته است.

به گفته نبی‌پور در پی افزایش قیمت اقلام یادشده تولید هر کیلو تخم مرغ برای مرغدار بیشتر از ۵۴ هزار تومان هزینه برمی‌دارد.

وی همچنین به تاثیر سوءمدیریت‌ها در تولید تخم مرغ اشاره کرد و گفت: در سال گذشته آقای مخبر معاون اول رئیس جمهور دستور دادند کنجاله سویا به صورت آماده وارد نشود و به جای آن دانه روغنی وارد شود، این اتفاق انجام شد، اما کارخانه‌های داخلی توان تولید کنجاله را از دانه‌های روغنی نداشتند و در نتیجه مرغداران با کمبود کنجاله مواجه شدند. 

نبی‌پور خاطرنشان کرد: دولت خود می‌داند که تولیدکنندگان تخم مرغ با ضرردهی تولید را پیش می‌برند، اما در همین حال با مشکل کمبود ارز موردنیاز برای تامین نهاده‌ها رو‌به‌روست.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط