1403/04/12-12:19

دیوان عدالت اداری: نامه ممنوعیت صادرات روغن نباتی باطل شد

 دیوان عدالت اداری: نامه ممنوعیت صادرات روغن نباتی باطل شد

دیوان عدالت اداری اعلام کرد: صادرات انواع روغن خوراکی بدون قید زمانی و بدون وجود دستورالعمل مصوب رئیس جمهور ممنوع اعلام شده، لذا نامه وزیر صمت خارج از حدود و اختیار بوده و از تاریخ صدور (تصویب) ابطال می‌شود.

به گزارش اکوفارس به نقل از تسنیم، در پی اعتراض فردی به دیوان عدالت اداری، درباره ممنوعیت صادرات روغن نباتی، دیوان به نفع وی رای صادر کرد و صادرات این محصول آزاد شد؛ اما به فاصله یک هفته وزارت صمت در نامه به گمرک  واردات این محصول را دوباره ممنوع اعلام کرد.

در این نامه آمده بود:«با توجه به اینکه واردات انواع روغن های خام مشمول ارز ترجیحی 28500 تومانی بوده و تابع قیمت گذاری عرضه در شبکه توزیع است، از صادرات انواع روغن خوراکی ممانعت به عمل آورید.»

حال روابط عمومی دیوان عدالت اداری در واکنش به خبر «صادرات روغن نباتی یک هفته‌ای ممنوع شد» توضیحی در اختیار تسنیم قرار داد و نامه وزیر صمت درباره ممنوعیت صادرات روغن نباتی را باطل اعلام کرد.

مشروح این نامه به شرح زیر است.

جهت تنویر افکار عمومی در خصوص رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع ابطال نامه شماره 06/119152 مورخ 1397/5/8 وزارت صمت به اطلاع می‌رساند؛

بدوا نامه ذکر شده در خبر درج شده از سوی آن خبرگزاری در راستا اجرای رای هیات عمومی دویان عدالت اداری است که در تاریخ 1402/12/15 صادر گردیده است.

در رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری آمده است؛ مطابق بند (الف) ماده 23 قانون احکام دائمی برنامه توسعه کشور جلوگیری از صادرات هرگونه کالا به منظور تنظیم بازار داخلی ممنوع است.

هر چند بر اساس بند 4 مصوبه نهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در تاریخ 1397/5/25 که تا پایان سال 1398 اعتبار داشته، جلوگیری از صادرات برای محدوده معین زمانی و بر اساس دستورالعمل مصوب رئیس جمهور امکان پذیر است.

با توجه به اینکه بر مبنای نامه مورد شکایت صادرات انواع روغن خوراکی بدون قید زمانی و بدون وجود دستورالعمل مصوب رئیس جمهور ممنوع اعلام شده، لذا نامه فوق‌الذکر وزیر صمت خارج از حدود و اختیار بوده و از تاریخ صدور (تصویب) ابطال می‌گردد.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط