1403/04/18-09:05

قرص نانویی شنوایی‌ موش‌ها را بهبود داد

دانشمندان قرصی ایجاد کردند که می‌تواند از کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا جلوگیری کند.

به گزارش ایسنا، قرار گرفتن در معرض سر و صدای بلند می‌تواند منجر به کاهش شنوایی شود. به همین دلیل دستگاه‌های هوشمند مانند آیفون و ایرپاد به افراد اطلاع می‌دهد که صداهای محیطی اطراف از آستانه ایمن فراتر می رود. ما نمی‌توانیم از همه صداهای بلند اطراف خود جلوگیری کنیم تا خطر کم‌شنوایی پس از قرار گرفتن در معرض آن‌ها را کاهش دهیم.اما ممکن است یک روش درمانی جدید برای جلوگیری از کاهش شنوایی یا کاهش اثرات آن به شکل قرص وجود داشته باشد. این دارو برای انجام جادوی خود از روده فرد و جریان خون عبور می‌کند. این روش درمانی از مونتاژ نانوذرات اکسید آهن سوپر پارامغناطیسی (SPIOCA) که محققان چین توسعه داده‌اند، بهره‌مند می‌شود. این نانوذرات در روده مستقر می‌شوند.

اسپیوکا (Spioca) از باکتری‌های خوب بدن استفاده می‌کند و بدها را مسدود می‌کند. این امر مانع از آسیب اضافی به گوش می‌شود، زیرا باکتری‌های بد نمی‌توانند به طور معمول به آن برسند. آن‌ها از یک سلولز محلول در آب مورد تأیید FDA استفاده کردند تا اسپیوکا را بپوشانند و اطمینان حاصل کنند که این دارو از سفر در روده جان سالم به در می‌برد. اسپیوکا همچنین برای زنده ماندن از شرایط اسیدی معده در راه رسیدن به روده، جایی که برای عمل لازم است ایجاد شده است.

آن‌ها قبل از قرار گرفتن در معرض سر و صدا به مدت دو ساعت اسپیوکا را به صورت خوراکی به موش‌ها دادند. قرار گرفتن در معرض صدای ۱۱۰dB سلول‌های مو را در داخل گوش داخلی تحت تأثیر قرار داد. آن‌ها مستقیماً مسئول انتخاب صداها و انتقال آن‌ها به مغز از طریق تکانه‌های الکتریکی ارسال شده به اعصاب هستند.

محققان قدرت شنیداری این موش‌ها را با موش‌هایی که از این فناوری استفاده نکرده بودن را مقایسه کردند. نتایح نشان داد که موش‌هایی که اسپیوکا  را استفاده کرده‌اند، سلول‌های موی بهتری در گوش دارند و سطح شنوایی بهتری نیز دارند.

صداهای بلند باعث التهاب محلی می‌شوند. گونه‌های اکسیژن فعال (ROS) در سلول‌های مو جمع می‌شوند و آن‌ها را خنثی می‌کنند. بدون این سلول‌های ریز، ما نمی‌توانیم صداها را انتخاب کنیم و کم‌شنوایی را تجربه می‌کنیم.

داروی اسپیوکا به طور مستقیم به جلوگیری از آسیب به سلول‌های مو کمک نمی‌کند. قرار گرفتن در معرض صداهای بلند نیز بر میکروبیوم روده تأثیر گذاشته و التهاب را در این سطح ترویج می‌کند. اسپیوکا میزان باکتری‌های بد را کاهش داد.

نظرات

captcha

اخبار مرتبط